HAKKIMIZDA

İKSV Yenilikçilik Merkezi Kurulumu Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2014 Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında aldığı fon desteği ile Eylül 2014 yılında başladı.

İKSV, Yenilikçilik Merkezi ile vakfın kurulduğu ilk yıllardan bugüne kadar düzenlenen etkinliklere dair basılı, görsel, işitsel arşiv içeriğini herkesin daha hızlı, kolay ve yoğun erişimine açabileceği bir araştırma merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.

Proje süresince yaratıcı endüstrilere yönelik tasarım, mimarlık, sinema, tiyatro, müzik, caz gibi çeşitli alanlarda içeriğe sahip bir kütüphane oluşturularak İKSV arşiv içeriğine entegre edildi. Yenilikçilik Merkezi’nden faydalanmak isteyenlerin arşiv ve kütüphane içeriğine erişebilecekleri bir portal ve çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri bir merkez hayata geçirildi. Merkezde yaratıcı iş gücünün ve özellikle üniversite öğrencilerinin randevu sistemi üzerinden çalışabilmeleri, ilgili donanımları kullanabilmeleri mümkün olacak. Araştırmacılar ayrıca Yenilikçilik Merkezi’nde yaratıcı projeler üretebilecekleri yazılım ve donanım imkânlarına sahip olacaklar.

Merkezin kurulumu süresince yaratıcı endüstriler alanında dört farklı başlık altında panel, eğitim ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Yenilikçilik Merkezi, önümüzdeki yıllarda yaratıcı endüstrilere yönelik panel, eğitim ve atölye çalışmaları ile ilgili değişen temalar ele alınarak yıllık takvim belirleyecek. Böylelikle erişim, kullanım, üretim sürekliliğini sağlamayı hedefleyen merkez, düzenlenen etkinlikler ile arşivini genişleterek büyümeye devam edecek.